یک اشتباه رایج هنگام دوش گرفتن می تواند به پوست شما آسیب برساند

۱۴۰۰/۹/۲۵ ۲۰:۰:۱۲

شکی نیست که دوش آب گرم مخصوصاً در ماه های سرد زمستان سرگرم کننده است، اما ایستادن طولانی مدت زیر آب گرم می تواند برای پوست مضر باشد. حسین عبدو، ناظر داروساز در Medicine Direct، در گفتگو با روزنامه انگلیسی اکسپرس، هشدار داد که دوش گرفتن طولانی مدت می تواند به سلامت پوست شما آسیب برساند. وی افزود: شکی نیست که ایستادن تا جایی که ممکن است زیر آب گرم وسوسه انگیز است، به خصوص در یک صبح سرد قبل از کار، اما انجام این کار از جهاتی می تواند مضر باشد.

مشکلات به این دلیل به وجود می آیند که چربی پوست شما در زیر آب داغ نرم تر می شود، که از یک جهت خوب است. هنگامی که بدن خود را با صابون می شویید، عرق و کثیفی که باعث بوی بدن می شود به راحتی پاک می شود.

این متخصص هشدار داد که این می تواند باعث ایجاد سونامی مشکلاتی مانند قرمزی پوست و در موارد شدید ترک خوردگی شود که می تواند منجر به عفونت شود.

برای جلوگیری از این امر، او توصیه می کند زمان دوش گرفتن خود را به حدود 10 دقیقه محدود کنید و آب را تا حد امکان خنک نگه دارید، نه خیلی سرد، زیرا یک مطالعه نشان می دهد که غوطه ور شدن بدن در آب سرد سیستم ایمنی را تقویت می کند.

شستن روزانه موها می تواند یک عمل مضر باشد. «اگرچه تمیز نگه داشتن موهایتان مهم است، اما افراد مختلف بسته به نوع موی خود باید موهای خود را کم و بیش بشویید. شامپو زدن روزانه بیش از آنکه فایده داشته باشد، ضرر دارد. شامپو زدن می تواند اغلب روغن های طبیعی مو را که موهای شما برای قوی و شاداب ماندن نیاز دارند، از بین می برد.