محققان آلمانی قصد دارند امسال خوک ها را برای پیوند قلب انسان شبیه سازی کنند

۱۴۰۰/۱۲/۱۷ ۸:۰:۷

دانشمندان آلمانی قصد دارند تا خوک های اصلاح شده ژنتیکی را شبیه سازی کنند و سپس امسال آنها را به عنوان اهداکننده قلب برای انسان پرورش دهند تا گونه ای تولید کنند که ساده تر از حیوان دستکاری شده ژنتیکی در ایالات متحده است که ماه گذشته در اولین پیوند قلب انسان در جهان مورد استفاده قرار گرفت. اکهارد وولف از دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیانس در مونیخ گفت که تیم او قصد دارد تا سال 2025 سویه های جدید و اصلاح شده جزیره اوکلند را برای آزمایش پیوند آماده کند.

در اولین جراحی در نوع خود، تیمی از دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند ماه گذشته پیوند قلب خوک با ده تغییر در یک مرد بیمار لاعلاج را انجام دادند. پزشکان او می گویند علیرغم خطرات مداوم عفونت، رد عضو پیوند شده یا فشار خون بالا، او به پیوند به خوبی پاسخ داده است.

ولف که کارش در کشوری با یکی از پایین‌ترین نرخ‌های اهدای عضو در اروپا و جنبش قوی حقوق حیوانات، جنجال‌هایی را برانگیخته است، گفت: «مفهوم ما این است که با یک مدل ساده‌تر، با پنج تغییر ژنتیکی پیش برویم».

ولف، که به مدت 20 سال روی پیوند حیوان به انسان تحقیق کرده است، افزود که تیم او از فناوری شبیه‌سازی ناکارآمد برای تولید تنها "حیوانات بنیادی" استفاده خواهد کرد، که نسل‌های آینده از نظر ژنتیکی یکسان خواهند بود.

به گفته ولف، نسل اول این گونه قرار است امسال متولد شود و قلب آنها در بابون‌ها آزمایش می‌شود، قبل از اینکه تیم به دنبال تاییدیه برای آزمایش بالینی انسان در دو یا سه سال آینده باشد.

براساس داده‌های بنیاد پیوند این کشور، این پیوندها برای بیمارانی استفاده می‌شود که با تشخیص نارسایی اندام‌ها هیچ گزینه درمانی دیگری ندارند.

حامیان وولف می‌گویند حیوانات می‌توانند به محدود کردن این فهرست کمک کنند، اما مخالفان می‌گویند این فناوری در مورد حیوان ظالمانه است و در واقع خوک‌ها را به کارخانه‌های تولید اعضای بدن تبدیل می‌کند در حالی که میمون‌هایی که در آزمایش‌های پیوند استفاده می‌شوند در عذاب می‌میرند.

در فوریه 2019، طوماری که توسط لابی آلمانی Physicians Against Animal Experimentation ارسال شد، بیش از 57000 امضا برای درخواست ممنوعیت تحقیقات پیوند به انسان جمع آوری کرد.

کریستینا برشتولد، سخنگوی شعبه مونیخ انجمن حمایت از حیوانات آلمان، این عمل را از نظر اخلاقی بسیار مشکوک توصیف کرد.

او گفت: "حیوانات نباید قطعات یدکی برای انسان باشند. چه یک حیوان خانگی، چه حیوان مزرعه ای، حیوان شبیه سازی شده یا حیوانی که به طور طبیعی متولد شده باشد، همه نیازها، ترس ها و حتی حقوق یکسانی دارند."