کمبود این مکمل غذایی باعث ایجاد سفیدی زودرس موها می شود

۱۴۰۰/۸/۲۴ ۵:۰:۱۲

روند سفید شدن معمولاً در میانسالی آغاز می شود ، اما استعداد ژنتیکی نقش مهمی در زمان ظهور موهای خاکستری دارد. شواهد فزاینده نشان می دهد که کمبود ویتامین ها نیز ممکن است علت سفید شدن زودرس باشد. طبق مطالعه ای که در سال 2020 در مجله نیچر منتشر شد ، روند سفید شدن با تحریک سلول های عصبی که از غده فوق کلیه برای ترشح نوراپی نفرین استفاده می کنند ، آغاز می شود و این انتشار نوراپی نفرین باعث می شود سلول های فولیکول های موی پوست به سلول های تولید کننده رنگدانه تقسیم شوند. این باعث از بین رفتن سلول های بنیادی به نام ملانوسیت در فولیکول های مو می شود که می تواند منجر به از بین رفتن رنگدانه در تارهای مو شود.
برخی از مطالعات نشان می دهند که اختلالات خود ایمنی ، عوامل محیطی و کمبودهای تغذیه ای نقش مهمی در روند سفید شدن دارند و یک تجزیه و تحلیل که نمونه های بیماران مبتلا به سفیدی زودرس را مورد بررسی قرار داد ، کمبود ویتامین D را به عنوان یکی از دلایل سفید شدن زودرس مشخص کرد.

یک مطالعه ، که در مجله بین المللی فناوری در سال 2013 منتشر شد ، نشان داد که سطح ویتامین D3 در بیماران مبتلا به سفیدی زودرس موها پایین است. محققان نوشتند: "کمبود قابل توجهی در ویتامین D3 وجود داشت و طبق مطالعه ما ، ویتامین D3 ممکن است در سفید شدن زودرس موها نقش داشته باشد."

تحقیقات اضافی نشان داده است که کمبود ویتامین B ، ویتامین E و کلسیم نیز می تواند در سفید شدن موها موثر باشد و موها با افزایش میزان ملانین - رنگدانه ای که به موها رنگ می دهد - خاکستری می شود - به تدریج با افزایش سن کاهش می یابد.

تحقیقات فزاینده ای نشان می دهد که می توان این روند را معکوس کرد و مطالعات نشان داده است که تغییر رنگ موهای خاکستری با کاهش استرس ارتباط دارد.