کرونا چقدر روی فلز می ماند؟

فلز در طیف گسترده ای از اشیایی که هر روز از آنها استفاده می کنیم ،‌ وجود دارد. برخی از متداول ترین فلزات شامل فولاد ضد زنگ و مس است. مثالها عبارتند از:

فولاد ضد زنگ

دستگیره در
یخچال و فریزر
نرده های فلزی
کلیدها
کارد و چنگال
گلدان و قابلمه
تجهیزات صنعتی

فلز مس

سکه
وسایل آشپزی
جواهرات
سیم های برق

در حالی که نشریه NEJM نشان داد که هیچ ویروسی پس از سه روز روی فولاد ضد زنگ قابل مشاهده نیست، محققان Lancet کشفف کردند که ویروس کرونا تا ۷ روز روی فولاد ضد زنگ باقی می ماند.
محققان نشریه NEJM پایداری ویروس را روی مس نیز ارزیابی کردند. این ویروس روی مس پایداری کمتری دارد. هیچ نوع ویروس کرونایی روی مس پس از ۴ ساعت مشاهده نشد.

کرونا چقدر روی فلز می ماند کرونا روی فلز کرونا روی مس

کرونا چقدر روی پلاستیک می ماند؟

بسیاری از اشیایی که ما هر روز از آن ها استفاده می کنیم از پلاستیک ساخته شده اند. برخی از اشیای پلاستیکی در لیست زیر نوشته شده است اما فقط به این موارد محدود نمی شوند

بسته بندی غذا ها
بطری های آب و ظروف شیر
کارت های اعتباری
کنترل وسایل و دسته ی بازی های ویدیویی
پریز ها
کیبورد و ماوس
دکمه های دستگاه خودپرداز
اسباب بازی ها

نشریه NEJM تایید کرد که تا ۳ روز ویروس کرونا روی پلاستیک باقی می ماند.
با این حال ، محققان در مطالعات Lancet دریافتند که ویروس تا مدت طولانی تری روی پلاستیک می ماند چیزی حدود ۷ روز.

کرونا چقدر روی کاغذ می ماند؟

برخی از نمونه های محصولات کاغذی رایج عبارتند از:

کاغذ پول
نامه ها و لوازم التحریر
مجلات و روزنامه ها
ورق ها
دستمال حوله ای
دستمال توالت

مطالعات Lancet نشان داد كه پس از ۳ ساعت هيچ گونه ويروسی روی كاغذ چاپی يا ورق وجود نخواهد داشت.
با این حال ، کرونا می تواند تا ۴ روز بر روی کاغذ پول وجود داشته باشد.

کرونا روی کاغذ ماندن کرونا روی کاغذ ویروس کرونا

«سازمان بهداشت جهانی به مردم توصیه کرده است تا دستهای خود را بعد از دست زدن به اسکناس حتما بشویند.»


آیا پولهای آلوده می تواند ویروس کرونای جدید را انتقال دهند؟

اسکناس ها و سکه ها می توانند در هر زمانی و البته فارغ از مسئله شیوع جهانی این ویروس، خانه ای برای همه عوامل عفونت زا از جمله ویروس کورونا باشند.
به همین خاطر سازمان بهداشت جهانی از مردم خواسته تا پس از دست زدن به اسکناس ها دست های خود را ضد عفونی کنند. در همین راستا چین و کره هم اقدام به ضد عفونی کردن پول های نقد خود کرده اند. اما این به این معنی نیست که انتقال ویروس کرونا از طریق پول نقد و اسکناس بیشتر از سایر ویروس هاست.
بهترین دفاع در مقابل پول های آلوده (پول نقد مثل سکه و اسکناس) بسیار ساده است: دست های خود را بعد از دست زدن به پول نقد به صورت خود نزنید و با دست های آلوده غذا نخورید، قبل از انجام هر یک از این کارها ابتدا دست های خود را بشویید.
و البته باید بدانید که این کارها مخصوص این دوره که ویروس کورونا شیوع پیدا کرده است، نیست بلکه باید همیشه بعد از دست زدن به پول های نقد اعم از اسکناس و سکه دست های خود را ضد عفونی کنید.

گفته شده است که لوگوی شرکت خیالی آمبرلا (چتر) در بازی "Resident Evil" شبیه لوگوی یک آزمایشگاه بیوتکنولوژی در شهر ووهان چین است، جایی که گمان می رود ویروس کورونا از آنجا نشأت گرفته است.

این ادعا که در فضای مجازی منتشر شده و دست به دست می چرخد نمی تواند ادعای درستی باشد چرا که طبق عکسی که از لوگوی آن آزمایشگاه در چین منتشر شده است، این آزمایشگاه در شهر شانگهای چین می باشد و نه در ووهان.
این دو شهر فاصله ای حدود ۸۰۰ کیلومتر از یکدیگر دارند.


تنها حقیقت موجود در این ادعا شباهت لوگوهای این دو شرکت است. اگر وارد وبسایت این آزمایشگاه با آدرس (http://www.ruiblue.com) شوید می توانید لوگو را مشاهده کنید.

کورونا ویروس رزیدنت ایول
نوشته زیر لوگو چنین است:
"Shang Hai Ruilan Bao Hu San Biotech Limited"

در مورد ادعای بعدی که گفته می شود واژه "Corona" واروواژه یا آناگرام واژه "Raccoon" می باشد، اشتباهی که در اینجا رخ داده است این است که واژه "Raccoon" دارای دو عدد حرف C می باشد. پس این ادعا هم صحت ندارد.
Raccoon City نام شهری است در بازی که ساکنین آن با ویروسی که توسط شرکت آمبرلا منتشر شده است، به موجودات زامبی مانندی تبدیل می شوند.
شهر راکون

1234567891011121314151617181920212223242526272829303132333435