کرونا چقدر روی کاغذ می ماند؟

برخی از نمونه های محصولات کاغذی رایج عبارتند از:

کاغذ پول
نامه ها و لوازم التحریر
مجلات و روزنامه ها
ورق ها
دستمال حوله ای
دستمال توالت

مطالعات Lancet نشان داد كه پس از ۳ ساعت هيچ گونه ويروسی روی كاغذ چاپی يا ورق وجود نخواهد داشت.
با این حال ، کرونا می تواند تا ۴ روز بر روی کاغذ پول وجود داشته باشد.

کرونا روی کاغذ ماندن کرونا روی کاغذ ویروس کرونا

«سازمان بهداشت جهانی به مردم توصیه کرده است تا دستهای خود را بعد از دست زدن به اسکناس حتما بشویند.»


آیا پولهای آلوده می تواند ویروس کرونای جدید را انتقال دهند؟

اسکناس ها و سکه ها می توانند در هر زمانی و البته فارغ از مسئله شیوع جهانی این ویروس، خانه ای برای همه عوامل عفونت زا از جمله ویروس کورونا باشند.
به همین خاطر سازمان بهداشت جهانی از مردم خواسته تا پس از دست زدن به اسکناس ها دست های خود را ضد عفونی کنند. در همین راستا چین و کره هم اقدام به ضد عفونی کردن پول های نقد خود کرده اند. اما این به این معنی نیست که انتقال ویروس کرونا از طریق پول نقد و اسکناس بیشتر از سایر ویروس هاست.
بهترین دفاع در مقابل پول های آلوده (پول نقد مثل سکه و اسکناس) بسیار ساده است: دست های خود را بعد از دست زدن به پول نقد به صورت خود نزنید و با دست های آلوده غذا نخورید، قبل از انجام هر یک از این کارها ابتدا دست های خود را بشویید.
و البته باید بدانید که این کارها مخصوص این دوره که ویروس کورونا شیوع پیدا کرده است، نیست بلکه باید همیشه بعد از دست زدن به پول های نقد اعم از اسکناس و سکه دست های خود را ضد عفونی کنید.

گفته شده است که لوگوی شرکت خیالی آمبرلا (چتر) در بازی "Resident Evil" شبیه لوگوی یک آزمایشگاه بیوتکنولوژی در شهر ووهان چین است، جایی که گمان می رود ویروس کورونا از آنجا نشأت گرفته است.

این ادعا که در فضای مجازی منتشر شده و دست به دست می چرخد نمی تواند ادعای درستی باشد چرا که طبق عکسی که از لوگوی آن آزمایشگاه در چین منتشر شده است، این آزمایشگاه در شهر شانگهای چین می باشد و نه در ووهان.
این دو شهر فاصله ای حدود ۸۰۰ کیلومتر از یکدیگر دارند.


تنها حقیقت موجود در این ادعا شباهت لوگوهای این دو شرکت است. اگر وارد وبسایت این آزمایشگاه با آدرس (http://www.ruiblue.com) شوید می توانید لوگو را مشاهده کنید.

کورونا ویروس رزیدنت ایول
نوشته زیر لوگو چنین است:
"Shang Hai Ruilan Bao Hu San Biotech Limited"

در مورد ادعای بعدی که گفته می شود واژه "Corona" واروواژه یا آناگرام واژه "Raccoon" می باشد، اشتباهی که در اینجا رخ داده است این است که واژه "Raccoon" دارای دو عدد حرف C می باشد. پس این ادعا هم صحت ندارد.
Raccoon City نام شهری است در بازی که ساکنین آن با ویروسی که توسط شرکت آمبرلا منتشر شده است، به موجودات زامبی مانندی تبدیل می شوند.
شهر راکون

در مدت پیدایش ویروس کورونای جدید صحبتهایی مبنی بر اینکه برخی این اتفاقات را پیش بینی کرده بودند، در فضای مجازی و وبسایت های اینترنتی پیچید.

یکی از این ادعاها بخشی از رمانی با نام "The Eyes of Darkness" چشم های تاریکی نوشته دین کونتز(Dean Koontz) نویسنده آمریکایی است. در این رمان چنین آمده است که ویروسی به نام ووهان - ۴۰۰ که در آزمایشگاهی در شهر ووهان چین تولید شده است یک سلاح بیولوژیکی است و فقط انسان ها را بیمار می کند و هیچ موجود زنده دیگری را درگیر نمی کند.
ووهان - ۴۰۰ خارج بدن یک انسان زنده بیش از یک دقیقه دوام نمی آورد و در نتیجه نمی تواند برای مدت طولانی فضای اطراف و اجسام را آلوده کند. بعد از اینکه میزبان از بین برود پس از مدتی کوتاهی و به محض اینکه دمای جسد قربانی به زیر ۳۰ در جه سانتیگراد برسد، ویروس نیز از بین می رود.


دین کونتز پیش بینی کرونا

خب این موضوع درست است که دین کونتز نام این ویروس را ووهان - ۴۰۰ گذاشته است و شهر ووهان چین جایی است که این ویروس از آنجا ظهور پیدا کرده است.
اما تضادهایی وجود دارد:

  • در این رمان، ووهان - ۴۰۰ یک ویروس دست ساز بشر است که این در مورد ویروس کورونا صدق نمی کند.
  • در رمان، ووهان - ۴۰۰ نرخ کشتار ۱۰۰ در صدی دارد.با وجود اینکه تحقیقات همچنان در مورد کورونا ویروس ادامه دارد، اما نرخ فعلی کشتار این ویروس چیزی حدود ۲ درصد می باشد.
  • ویروس تخیلی ووهان - ۴۰۰ دوره نهفتگی بسیار پر سرعت یعنی چیزی حدود ۴ ساعت دارد ولی کووید-۱۹ دوره نهفتگی اش بین ۲ تا ۱۴ روز است.

نکته دیگری که در مورد این رمان وجود دارد این است که در نسخه چاپ شده آن در سال ۱۹۸۱ میلادی حرفی از "ووهان" به میان نیامده است و در آن نسخه از این ویروس با نام "گورکی - ۴۰۰" یاد شده است و گورکی شهری در روسیه است که این ویروس در آن ساخته می شود(طبق رمان).
دقیقا مشخص نیست که چرا این تغییر در رمان صورت گرفته است. اما آنچه که مشخص است در زمان انتشار این کتاب در سال ۱۹۸۱ این ویروس ابتدا گورکی - ۴۰۰ نام داشته است اما در سال ۲۰۰۸ به ووهان - ۴۰۰ تغییر نام داده است.


ووهان ۴۰۰

با همه این تفاسیر نوشته های این رمان یک پیش بینی محسوب نمی شود و شباهت های کووید - ۱۹ و ووهان - ۴۰۰ بسیار ناچیز هستند.


مورد دیگر کتابی است با نام "End of Days" پایان روزها نوشته سیلویا براون می باشد که در سال ۲۰۰۸ به چاپ رسیده است.
سیلویا براون ادعا می کرده است که با عالم ارواح در ارتباط است و می تواند آینده را ببیند.

در بخشی از این کتاب آمده است:
«حدود سال ۲۰۲۰ یک بیماری شدید، شبیه به سینه‌پهلو در سرتاسر دنیا پخش می شود. این بیماری به ریه ها و لوله های برونش حمله می کند و در برابر همه درمان های شناخته شده مقاوم است.
گیج کننده تر از خود بیماری این واقعیت است که به همان سرعتی که آمده است، ناپدید می شود. ده سال بعد دوباره ظهور پیدا میکند و سپس کاملا از بین می رود.»


سیلویا بران پیش بینی

اکنون این سوال پیش می آید که آیا سیلویا براون پیدایش ویروس کورونا را ۱۲ سال قبل، پیش بینی کرده بوه است؟

سیلوبا براون نویسنده آمریکایی که در سال ۲۰۱۳ از دنیا رفت. او مشهور به این بود که اداعا دارد که می تواند آینده را پیش بینی کند و با ارواح در ارتباط است.
اما در عین حال مورد انتقاد هم قرار گرفته بود که چرا به والدین دردمند بچه های گمشده اطلاعات غلط داده است.

در پاسخ به این سوال که آیا او واقعا این حادثه را پیش بینی کرده است یا نه، نظرات مختلفی وجود دارد ولی براون کتابش را بعد از پیدایش بیماری سارس در اویایل سال ۲۰۰۰ میلادی که آن هم یک بیماری تنفسی بود نوشته است و بیش از پیشگویی می توان ادعای او را یک حدس شانسی نامگذاری کرد.

ادعایی وجود دارد که می گوید هوای گرم مانع گسترش ویروس کورونای جدید می شود.


کرونا در هوای گرم

در مورد درستی یا نادرستی این ادعا چیزی نمی توان گفت چون که هنوز در این مورد چیزی اثبات نشده است.

برخی از گونه های ویروسی مثل آنهایی که باعث سرماخوردگی و آنفولانزا می شوند، در فصول گرم احتمال ابتلا به آنها کمتر است.
اما برای گفتن چنین چیزی در مورد ویروس کرونای جدید هنوز خیلی زود است. محققین تا کنون از این مورد اطمینان پیدا نکرده اند که آیا کووید-۱۹ هم می تواند عامل یک بیماری فصل باشد یا خیر.

123456789