نوع جدیدی از ویروس HIV شناسایی شد

۱۴۰۰/۱۲/۱۲ ۸:۰:۷

دانشمندان ویروس اچ‌آی‌وی جهش‌یافته‌ای را کشف کرده‌اند که قبلاً دیده نشده بود که ویروسی‌تر از حد معمول است و برای دهه‌ها بی‌سروصدا در هلند گسترش یافته است.

این گزارش که روز پنجشنبه منتشر شد جای نگرانی ندارد: داروهای ویروسی با افراد آلوده به ویروس جهش‌یافته به خوبی عمل کرده‌اند و گسترش آن از حدود سال 2010 کاهش یافته است. این به عنوان بخشی از تلاش ها برای بهبود درک چگونگی ادامه جهش HIV کشف شد.

به گفته کریستف فراگر، اپیدمیولوژیست دانشگاه آکسفورد و نویسنده ارشد این مطالعه، این نتیجه بر اهمیت دسترسی خوب به آزمایش و درمان تاکید می کند تا سرکوب ویروس، در هر جهش یافته، امکان پذیر باشد، که از عفونت جلوگیری می کند.

انواع مختلف اچ آی وی در کشورهای مختلف در گردش است، برخی از آنها خطرناک تر و گسترده تر از سایرین است. نوع B بیشتر در ایالات متحده و اروپای غربی رایج است. تیم آکسفورد با مطالعه پایگاه داده ای از بیماران اروپایی HIV، 17 مورد غیرعادی را کشف کرد - افرادی که نسبت به بیماران نوع B مصونیت بیشتری نسبت به آسیب و مسری بودن بیشتر از حد معمول در بیماران نوع B داشتند.

از آنجایی که همه موارد به جز دو مورد از هلند بودند، محققان هزاران پرونده هلندی را جستجو کردند. در پایان، آنها تمرکز 109 نفر را با چیزی که آنها جهش یافته "VB" نامیدند کشف کردند.

بر اساس آنچه محققان روز پنجشنبه در مجله Science منتشر کردند، موارد به دهه 1990 و اوایل دهه 2000 برمی گردد و اخیراً کاهش بیشتری یافته است.

بر اساس این مطالعه، قبل از درمان، افراد مبتلا به جهش VB ویروس بیشتری در خون خود داشتند و آسیب بیشتری به سیستم ایمنی بدن نسبت به افراد مبتلا به سایر انواع HIV متحمل شدند. مشخص نبود که کدام یک از بسیاری از تغییرات ژنتیکی ویروس عامل آن بوده است، اما پس از درمان، آنها مانند بقیه بیماران مبتلا به ویروس، وضعیت بهتری داشتند.

به نظر نمی رسد که این منجر به افزایش تعداد موارد تایید شده عفونت HIV شود. اما نتایج نشان می‌دهد که چقدر اطلاعات در مورد ویروس پنهان مانده است، ویروسی که برای مدت طولانی در گردش بوده و هنوز توانایی جهش و سازگاری را دارد.