عمر اسپرم ها در داخل و خارج بدن چقدر است؟

۱۴۰۰/۸/۱۳ ۱۵:۰:۱۲

دانستن مدت زمان زندگی اسپرم ها در داخل و خارج بدن برای بارداری بسیار مهم است. بارداری می تواند فریبنده باشد. گاهی اوقات ممکن است لازم باشد تخمک گذاری زن را برای چند ماه دنبال کنید تا زمان مناسب برای وقوع بارداری را انتخاب کنید. اما این فقط به زن بستگی ندارد ، بلکه مدت زمانی که اسپرم ها در بدن زن زندگی می کنند نیز نقش مهمی در آن دارد.

به عنوان مثال ، اگر مردی اسپرم خود را در ناحیه مقعد انزال کند و مایع منی به واژن نشت کند ، چه اتفاقی می افتد؟ یا اگر منی روی لباس باشد چه؟ آیا در این موارد احتمال بارداری وجود دارد؟ لازم است بدانید اسپرم چقدر می تواند زنده بماند تا بتوانید به این سوالات پاسخ دهید.

عمر اسپرم ها در داخل و خارج بدن چقدر است؟

اسپرم ها در بدن زن 1-2 روز زندگی می کنند

هنگامی که اسپرم وارد واژن زن می شود ، می تواند 24 تا 48 ساعت در بدن زن زنده بماند ، اگرچه بسیاری از اسپرم ها در عرض چند دقیقه پس از ورود به واژن می میرند. در این مدت ، او توانایی بارور کردن یک تخمک و ایجاد حاملگی را دارد.

اسپرم در دوران تخمک گذاری می تواند 3-5 روز زنده بماند

انجمن بارداری آمریکا خاطرنشان می کند که در صورت مناسب بودن محیط ممکن است اسپرم عمر بیشتری داشته باشد. به عنوان مثال ، اگر اسپرم در مکان گرم و مرطوب قرار گیرد ، ممکن است 3-5 روز زنده بماند.

این معمولاً زمانی اتفاق می افتد که مایع دهانه رحم به اندازه کافی برای تأمین تغذیه لازم اسپرم وجود داشته باشد ، و این در زمان تخمک گذاری اتفاق می افتد. وجود مایع دهانه رحم نشان دهنده تخمک گذاری است و همچنین می تواند به شما در برنامه ریزی بارداری کمک کند. با این وجود ، با وجود این ، احتمال زنده ماندن اسپرم به مدت 5 روز بسیار اندک است.

مطالعات نشان می دهد که عدم وجود مایع دهانه رحم به مرگ سریع اسپرم کمک می کند. بنابراین اگر اسپرم در داخل واژن بدون شنا و رسیدن به دستگاه تناسلی فوقانی باقی بماند ، ممکن است فقط چند ساعت زنده بماند.

در برخی موارد نادر ، اسپرم می تواند تا 7 روز در لوله های فالوپ زنده بماند

در برخی موارد بسیار نادر ، اسپرم در صورت رسیدن به لوله های فالوپ می تواند تا 7 روز زنده بماند. در این حالت ، در صورت تخمک گذاری زن ، بارداری ممکن است رخ دهد. اگر اسپرم زنده باشد و تخمک گذاری در آن رخ دهد ، همین اتفاق می افتد.

pH نیز نقش دارد ، زیرا مشخص است که واژن معمولاً اسیدی است ، بنابراین مایع دهانه رحم که در زمان تخمک گذاری آزاد می شود قلیایی است. محیط قلیایی زنده ماندن اسپرم را آسان می کند. اما اگر مایع دهانه رحم کم باشد یا نباشد ، اسپرم ممکن است چند دقیقه یا حداکثر 48 ساعت زنده بماند.

اسپرم چند دقیقه در خارج از بدن زندگی می کند

در مورد لباس و سطوح دیگر ، سرنوشت اسپرم تا حدودی متفاوت است. جایی که اسپرم بر روی این سطوح خارج از بدن برای مدت کوتاهی زندگی می کند ، برخلاف دوره ای که در داخل بدن انسان زندگی می کند و محیط مرطوب و گرمتر است. و باید بدانید که وقتی مایع منی خشک می شود ، اسپرم می میرد و نمی توان دوباره زنده کرد.

زمان بقای آنها بسته به محیطی که اسپرم در آن قرار دارد می تواند از چند دقیقه تا چند ساعت متغیر باشد. با این حال ، اگر در لباس وجود داشته باشد ، مدت زنده ماندن به ندرت از چند دقیقه تجاوز می کند. و از آنجا که مایع منی به سرعت خشک می شود ، کمبود رطوبت اسپرم را فوراً از بین می برد.

اسپرم می تواند در حمام های آب گرم عمر بیشتری داشته باشد

در صورت قرار گرفتن در حمام آب گرم ، اسپرم ممکن است بیشتر زنده بماند. اما وقتی مواد دیگری در آب وجود داشته باشد ، در نهایت به دلیل فشار اسمزی ، "تغییر سریع غلظت مایع در داخل سلول اسپرم" ، می میرند. مواد شوینده و صابون ها می توانند غشای سلولی را به طور کامل حذف کرده و منجر به مرگ آنها شوند. بنابراین ، حتی اگر اسپرم مرطوب نگه داشته شود ، ممکن است در اثر مواد شیمیایی موجود در آب بمیرد.

اسپرم می تواند تا 5 روز در آزمایشگاه زنده بماند

در محیط آزمایشگاهی ، اسپرم می تواند تا 5 روز بیشتر زنده بماند. این کار را می توان با برداشتن اسپرم از مایع منی و قرار دادن آن در محیط مرطوب و گرم انجام داد که این یک محیط ایده آل برای زنده ماندن اسپرم است. همچنین ، اسپرم های یخ زده در بیوتوپ می توانند برای مدت زمان بسیار طولانی زنده بمانند.

چگونه عمر اسپرم را بیشتر کنیم

اگرچه ما نمی توانیم تضمین کنیم که اسپرم برای مدت طولانی در بدن زن زنده خواهد ماند ، اما افزایش مقدار اسپرم و ارتقاء سلامت آنها می تواند باعث ماندگاری طولانی مدت آنها شود. سالم ترین اسپرم شانس زنده ماندن طولانی مدت را دارد.

عوامل موثر بر سلامت اسپرم

عوامل زیادی بر روند اسپرماتوژنز تأثیر می گذارد و برخی عوامل منجر به کم شدن تعداد اسپرم یا عملکرد ضعیف آنها می شود و این عوامل عبارتند از:

مصرف مواد مخدر یا نوشیدن الکل.
طبیعت کار
سیگار کشیدن.
فشار عصبی
اضافه وزن.
راههای افزایش اسپرم
قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی.
فلزات سنگین؛
قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس یا اشعه.
سرطان بیضه.
عفونت بیضه ها.
رگهای متورم که خون را از بیضه ها خارج می کند.
عدم تعادل هورمونی
دارو.

اگر مردی دارای هر یک از این عوامل خطر است ، باید حداقل سه ماه قبل از اقدام به بارداری سعی کند آنها را از بین ببرد ، زیرا این زمان برای بالغ شدن کامل اسپرم کافی استس.