توپ های مغناطیسی برای از بین بردن تومورهای سرطانی

۱۴۰۰/۱۲/۱۰ ۸:۰:۷

دانشمندان بریتانیایی با استفاده از توپ های مغناطیسی که توسط دستگاه ام آر آی کنترل می شوند تا آنها را به مرکز تومور بدخیم بفرستند، روش جدیدی برای از بین بردن تومورهای سرطانی کشف کرده اند .

دستگاه تصویربرداری مغناطیسی، که اغلب برای تشخیص سرطان استفاده می‌شود، یک توپ فولادی با روکش کروم را در سراسر بدن هدایت می کند.

که وقتی توپ به تومور سرطانی می رسد، تنها 45 ثانیه طول می کشد تا آن را تا دمای 55 درجه سانتیگراد گرم کند.

هدف این توپ تخریب سریع و کارآمد سلول های سرطانی بدون آسیب رساندن به بافت های همسایه است و هنگامی که این روش بر روی موش های آزمایشی مبتلا به سرطان استفاده شد، موفق شد تومورها را در 33 روز از بین ببرد .

دانشمندان از همین دستگاه روی مغز خوک استفاده کردند و امیدوارند در نیمه دوم سال جاری آن را در درمان سرطان پروستات آزمایش کنند و خاطرنشان کردند که در درمان هر نوع سرطانی مفید است .

پروفسور مارک لیتجوی، نویسنده ارشد این مطالعه که توسط دانشگاه کالج لندن انجام شد، گفت: "بسیاری شک داشتند که بتوانیم یک توپ مغناطیسی را به داخل تومور بفرستیم و از دستگاه MRI برای هدایت و حرکت آن استفاده کنیم . "

وی افزود: اما این روش افراد را قادر می سازد تا به بیمارستان مراجعه و از دستگاه ام آر آی نه تنها برای تشخیص سرطان، بلکه برای درمان آن با گرم کردن تومور بدخیم استفاده کنند .

وی تاکید کرد: هزاران دستگاه تصویربرداری تشدید مغناطیسی را می توان برای انجام این کار در بیمارستان ها ساخت و تبدیل کرد .

این دستگاه ها می توانند دمای بالا را روی سلول های آلوده اعمال کنند تا آنها را از بین ببرد، به خصوص در مورد سرطان پروستات مردان .

روش جدید شامل استفاده از نانوذرات برای تزریق به غده و هدف قرار دادن دقیق سلول های بیمار تحت هدایت دستگاه MRI است .

گرمایشی که قبلاً به روش قدیمی انجام می شد و 30 دقیقه طول می کشید، اکنون در کمتر از یک دقیقه قابل انجام است