آیا پیدایش ویروس کورونای جدید پیش بینی شده بود؟

۱۳۹۹/۵/۱۶ ۳:۳:۵

در مدت پیدایش ویروس کورونای جدید صحبتهایی مبنی بر اینکه برخی این اتفاقات را پیش بینی کرده بودند، در فضای مجازی و وبسایت های اینترنتی پیچید.

یکی از این ادعاها بخشی از رمانی با نام "The Eyes of Darkness" چشم های تاریکی نوشته دین کونتز(Dean Koontz) نویسنده آمریکایی است. در این رمان چنین آمده است که ویروسی به نام ووهان - ۴۰۰ که در آزمایشگاهی در شهر ووهان چین تولید شده است یک سلاح بیولوژیکی است و فقط انسان ها را بیمار می کند و هیچ موجود زنده دیگری را درگیر نمی کند.
ووهان - ۴۰۰ خارج بدن یک انسان زنده بیش از یک دقیقه دوام نمی آورد و در نتیجه نمی تواند برای مدت طولانی فضای اطراف و اجسام را آلوده کند. بعد از اینکه میزبان از بین برود پس از مدتی کوتاهی و به محض اینکه دمای جسد قربانی به زیر ۳۰ در جه سانتیگراد برسد، ویروس نیز از بین می رود.


دین کونتز پیش بینی کرونا

خب این موضوع درست است که دین کونتز نام این ویروس را ووهان - ۴۰۰ گذاشته است و شهر ووهان چین جایی است که این ویروس از آنجا ظهور پیدا کرده است.
اما تضادهایی وجود دارد:

  • در این رمان، ووهان - ۴۰۰ یک ویروس دست ساز بشر است که این در مورد ویروس کورونا صدق نمی کند.
  • در رمان، ووهان - ۴۰۰ نرخ کشتار ۱۰۰ در صدی دارد.با وجود اینکه تحقیقات همچنان در مورد کورونا ویروس ادامه دارد، اما نرخ فعلی کشتار این ویروس چیزی حدود ۲ درصد می باشد.
  • ویروس تخیلی ووهان - ۴۰۰ دوره نهفتگی بسیار پر سرعت یعنی چیزی حدود ۴ ساعت دارد ولی کووید-۱۹ دوره نهفتگی اش بین ۲ تا ۱۴ روز است.

نکته دیگری که در مورد این رمان وجود دارد این است که در نسخه چاپ شده آن در سال ۱۹۸۱ میلادی حرفی از "ووهان" به میان نیامده است و در آن نسخه از این ویروس با نام "گورکی - ۴۰۰" یاد شده است و گورکی شهری در روسیه است که این ویروس در آن ساخته می شود(طبق رمان).
دقیقا مشخص نیست که چرا این تغییر در رمان صورت گرفته است. اما آنچه که مشخص است در زمان انتشار این کتاب در سال ۱۹۸۱ این ویروس ابتدا گورکی - ۴۰۰ نام داشته است اما در سال ۲۰۰۸ به ووهان - ۴۰۰ تغییر نام داده است.


ووهان ۴۰۰

با همه این تفاسیر نوشته های این رمان یک پیش بینی محسوب نمی شود و شباهت های کووید - ۱۹ و ووهان - ۴۰۰ بسیار ناچیز هستند.


مورد دیگر کتابی است با نام "End of Days" پایان روزها نوشته سیلویا براون می باشد که در سال ۲۰۰۸ به چاپ رسیده است.
سیلویا براون ادعا می کرده است که با عالم ارواح در ارتباط است و می تواند آینده را ببیند.

در بخشی از این کتاب آمده است:
«حدود سال ۲۰۲۰ یک بیماری شدید، شبیه به سینه‌پهلو در سرتاسر دنیا پخش می شود. این بیماری به ریه ها و لوله های برونش حمله می کند و در برابر همه درمان های شناخته شده مقاوم است.
گیج کننده تر از خود بیماری این واقعیت است که به همان سرعتی که آمده است، ناپدید می شود. ده سال بعد دوباره ظهور پیدا میکند و سپس کاملا از بین می رود.»


سیلویا بران پیش بینی

اکنون این سوال پیش می آید که آیا سیلویا براون پیدایش ویروس کورونا را ۱۲ سال قبل، پیش بینی کرده بوه است؟

سیلوبا براون نویسنده آمریکایی که در سال ۲۰۱۳ از دنیا رفت. او مشهور به این بود که اداعا دارد که می تواند آینده را پیش بینی کند و با ارواح در ارتباط است.
اما در عین حال مورد انتقاد هم قرار گرفته بود که چرا به والدین دردمند بچه های گمشده اطلاعات غلط داده است.

در پاسخ به این سوال که آیا او واقعا این حادثه را پیش بینی کرده است یا نه، نظرات مختلفی وجود دارد ولی براون کتابش را بعد از پیدایش بیماری سارس در اویایل سال ۲۰۰۰ میلادی که آن هم یک بیماری تنفسی بود نوشته است و بیش از پیشگویی می توان ادعای او را یک حدس شانسی نامگذاری کرد.