عوارض جدی بر روی پاها ناشی از نشستن

۱۴۰۰/۱۰/۸ ۵:۰:۹

نشستن برای مدت طولانی بدون حرکت یک خطر برای سلامتی است. پروفسور مارک وایتلی، مشاور برجسته جراح ورید در بریتانیا، می‌گوید که زندگی بی‌تحرک می‌تواند برای سلامت رگ‌های پا مضر باشد، زیرا نشستن طولانی‌مدت حرکت عضلات پا را کاهش می‌دهد و به جریان خون در رگ‌ها آسیب می‌زند.

"وقتی خون در وریدهای پا کند می شود، اسیدی تر می شود و می تواند به راحتی لخته شود. افزایش اسیدیته در وریدها همچنین می تواند باعث التهاب و درد در ساق پا شود"

و می تواند باعث التهاب همراه با علائم قرمز و خارش شود. وایتلی می افزاید: اگزمای وریدی. اگر پوست قهوه ای شد، به این معنی است که شما یک بیماری هموسیدرین دارید. اما زمانی که بافت سفت و کوچک می شود، این به معنی اسکلرودرمی لب است.

عدم تحرک گاهی منجر به لخته شدن خون در رگ های پا می شود و علائم آن شامل احساسی شبیه گرفتگی یا گرما در ناحیه آسیب دیده است.

به گفته ویتلی، ترومبوز ورید عمقی پاها در صورت عدم درمان می تواند منجر به عوارض جدی تری شود، مانند آمبولی ریه، که در آن لخته خون شکسته می شود و در خون وریدی حرکت می کند تا در ریه ها مستقر شود.

وایتلی توصیه می کند که از نشستن طولانی مدت خودداری کنید، حتی در حین کار، مثلاً هر نیم ساعت یکبار پیاده روی و تمرین پیاده روی و ورزش هایی که حرکت پاها را فعال می کند، انجام دهید.