مخلوط کردن انواع مختلف کرم های ضد آفتاب اثر بخشی آن را کاهش می دهد

۱۴۰۰/۸/۲۱ ۲۰:۰:۱۰

یک مطالعه اخیر نشان داد که مخلوط کردن کرم های ضد آفتاب مختلف می تواند بخشی از محافظت آنها را در برابر اشعه ماوراء بنفش از بین ببرد. کارشناسان دریافتند که ترکیب کرم های شیمیایی و معدنی حاوی اکسید روی ، مانع ایجاد شده در برابر اشعه خورشید را تا 91 درصد کاهش می دهد.

محققان در مورد تعامل احتمالی هشدار دادند و گفتند مواد شیمیایی که باعث این تعامل می شوند را می توان در کرم های ضد آفتاب و لوازم آرایشی نیز یافت. کارشناسان بر اهمیت کرم ها و اقلام حاوی فاکتور محافظت کننده در برابر آفتاب تاکید کردند ، زیرا کرم ضد آفتاب یکی از بهترین راه ها برای لذت بردن از آفتاب و محافظت در برابر سوختگی های شدید و خطر سرطان پوست در دراز مدت است.

کرم های ضد آفتاب شیمیایی حاوی موادی هستند که اشعه ماوراء بنفش را قبل از رسیدن به پوست جذب کرده و در واکنش شیمیایی پخش می شوند. این محصولات ، که به عنوان ضدآفتاب های ارگانیک یا مصنوعی نیز شناخته می شوند ، جذب بدن می شوند ، در حالی که یک کرم ضد آفتاب معدنی ، ساخته شده از موادی مانند اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم ، یک مانع فیزیکی ایجاد می کند که از برخورد اشعه ماوراء بنفش به پوست جلوگیری می کند.

دانشجویان دانشگاه های اورگان و لیدز مخلوط های مختلف کرم های ضد آفتاب با SPF 15 را تهیه کردند که با ترکیباتی که برای استفاده در ایالات متحده و اتحادیه اروپا تأیید شده است ، ساخته شده است.

محققان دریافتند که این مخلوط ها پس از دو ساعت قرار گرفتن در معرض UVA ، کاهش 90 درصدی در محافظت از UVA را تجربه می کنند. در مقایسه ، وقتی فرمول به مدت دو ساعت بدون اکسید روی در معرض نور UV قرار گرفت ، تنها 16 درصد از توانایی محافظتی خود را از دست داد.

دانشمندان دریافته اند که اکسید روی ، هنگامی که در معرض نور قرار می گیرد ، سایر مواد شیمیایی جذب کننده اشعه ماوراء بنفش را در مخلوط خنثی می کند و باعث کاهش خواص محافظتی آن می شود.