چگونه می توان از خود در برابر آکنه ناشی از پوشیدن ماسک محافظت کرد؟

۱۴۰۰/۸/۲۲ ۱۵:۰:۱۱

از ابتدای شیوع ویروس کرونا ، استفاده از ماسک برای محافظت از افراد در برابر عفونت ضروری است. بسیاری از افراد به دلیل استفاده طولانی مدت از ماسک از مشکلات پوستی مانند آکنه ، جوش و آلرژی رنج می برند. یکی از شایع ترین عوارض استفاده از ماسک ، آکنه ای است که در نتیجه انسداد منافذ پوست با روغن ، سلول های مرده پوست و آلودگی ایجاد می شود.

این ماسک همچنین باعث ایجاد روزاسه (گرگرفتگی صورت) می شود که به نوبه خود منجر به جوش و قرمزی می شود. پوست صورت بسیار حساس است و به دلیل موادی که ماسک از آنها ساخته شده است ، افراد ممکن است دچار واکنش های آلرژیک شوند ، که می تواند باعث بثورات قرمز با تحریک و تاول شود.

استفاده منظم از ماسک صورت همچنین می تواند باعث فولیکولیت شود ، عفونت فولیکول های مو که باعث ایجاد برجستگی می شود و شبیه آکنه است.

مراقبت از پوست برای کنترل و جلوگیری از آکنه ماسک مهم است:

1. از پاک کننده های ملایم و دوستدار پوست استفاده کنید. استفاده بیش از حد از محصولات پاک کننده پوست می تواند منجر به تغییر pH سطح پوست شود که منجر به بروز آکنه می شود.

2. از مرطوب کننده ای استفاده کنید که دارای pH متعادل و خیلی چرب نباشد ، ترجیحاً به شکل لوسیون استفاده کنید.

3. چربی و آرایش منافذ پوست را مسدود کرده و باعث می شود آکنه های چرکی بارها ظاهر شوند ، بنابراین از استفاده از آرایش سنگین خودداری کرده و برای کاهش هرگونه آسیب احتمالی به آرایش سبک بسنده کنید.

4. مطمئن شوید که ماسک را تمیز کرده یا بعد از هر بار استفاده عوض کنید و ماسکی متناسب با اندازه صورت خود انتخاب کنید ، زیرا ماسک باریک منجر به اصطکاک بیشتر با پوست می شود و در نتیجه احتمال واکنش های آلرژیک را افزایش می دهد.

5. سعی کنید ماسک را به مدت طولانی نپوشید. وقتی در خانه هستید یا بیرون از جمعیت هستید ، سعی کنید بعد از هر 4 ساعت استفاده از ماسک استراحت کنید و پوست را در معرض هوای تازه قرار دهید.