فضای داخلی خودرو بیش از توالت حاوی میکروب است

۱۴۰۰/۱۲/۱۶ ۱۶:۰:۷

دانشمندان کشف کرده اند که فضای داخلی یک ماشین کثیف تر از توالت معمولی است و محل تجمع باکتری های مضر است. محققان دانشگاه آستون، نمونه‌هایی از فضای داخلی خودرو با «سابقه مالکیت متنوع» برای تعیین سطوح آلودگی باکتریایی گرفتند. به طور کلی، صندوق عقب بیشترین باکتری را داشت و پس از آن صندلی راننده، دنده و صندلی عقب قرار داشتند.

مشخص شد که هر شش نقطه بررسی شده در داخل خودروها حاوی باکتری بیشتری نسبت به صندلی توالت (توالت فرنگی) کثیف بودند، به ویژه، این مطالعه نشان داد که صندوق عقب خودرو به میزان قابل توجهی میزبان سطوح بالایی از باکتری ها، از جمله اشریشیا کولی (ای کولای) - معروف به باکتری های مدفوعی است.

این یافته ها یک "نگرانی آشکار" برای هر کسی است که میوه ها و سبزیجات را پس از خرید از فروشگاه یا لذت بردن از یک وعده غذایی در ماشین در صندوق عقب قرار می دهد، و یافته ها نشان می دهد که رانندگان باید به طور مکرر داخل خودرو و همچنین بیرون آن را تمیز کنند.

دکتر جاناتان کاکس، مدرس ارشد میکروبیولوژی در دانشگاه استون، می‌گوید: «نتایج این مطالعه قابل توجه است، زیرا نشان می‌دهد که اگرچه ماشین‌های ما تمیز هستند، اما هر چه قدیمی‌تر باشند، در کل کثیف‌تر هستند.»اسکرپ کار کمپریزن با همکاری دانشگاه آستون این مطالعه را انجام دادند، که در دسامبر 2021 انجام شد. نمونه‌ها با پاک کردن محل داخل پنج خودروی دست دوم با استفاده از یک گوش پاک کن استریل مرطوب شده با نمک بافر فسفات گرفته شد.

این خودروها شامل یک پژو 307-SW هفده ساله، یک هوندا جاز نه ساله و یک فورد فوکوس 13 ساله بودند. تعدادی ماشین دست دوم خریداری شد که میزبان گروهی از کودکان و حیوانات بودند.

دو توالت محلی که عمداً تمیز نشده بودند اما در 24 ساعت گذشته استفاده شده بودند، نیز نمونه برداری شدند. تیم دریافت که هر شش نقطه نمونه برداری شده در خودرو - صندوق عقب، صندلی راننده، میله دنده، صندلی عقب، داشبورد و فرمان چرخ - حاوی باکتری بیشتری نسبت به توالت بود.

در مجموع 34 باکتری در توالت های نمونه برداری شده شناسایی شد که بسیار کمتر از باکتری های موجود در خودروها است. باکتری های یافت شده شامل سئودوموناس، سویه ای از باکتری که به راحتی با آنتی بیوتیک ها قابل درمان نیست، و استاف اورئوس، یک باکتری مرتبط با سرفه و عطسه، و در برخی موارد با MRSA مرتبط است.

همچنین ارتباطی بین سن خودرو و سطح باکتری‌هایی که احتمالاً در داخل آن وجود دارد، کشف شد و خودروهای قدیمی‌تر نمونه‌برداری شده برای این مطالعه، بار باکتری‌های بیشتری را نسبت به خودروهایی که برای مدت زمان کوتاه‌تری در جاده بودند، نشان دادند. به گزارش دیلی میل، فرمان عموما تمیزترین است ولی در این ناحیه با تماس بالا سطوح بسیار پایینی از آلودگی باکتریایی را مشاهده کرده است که می تواند به دلیل افزایش استفاده از ضدعفونی کننده دست پس از همه گیری کرونا باشد.